ازبرف سفیدتر ،از شب سیاه تر،۵حرف دارد،حرف اولش (م)است ،خوردنش حرام ،نوشیدنش حلال ،در قران ذکرشده ،مرد درروز ۳بار وزن درطول عمریک باراستفاده می کند...!اگه گفتید :چیست؟ سرورتمام کسانی هستید که تاکنون از جواب این معما عاجزمانده اند///

+.ع.ک-پاریزی نوشته شده توسط abdosalam در یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۵ و ساعت ۱۶:۱۳ بعد از ظهر |
این است تجلیل وتقدیراز کارگران نمونه استانی شرکت مس و..
+.ع.ک-پاریزی نوشته شده توسط abdosalam در چهارشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۸۵ و ساعت ۲۱:۵۸ بعد از ظهر |

نرم نرمک میرسد اینک بهار.........خوش به حال روزگار .....اغاز سال ایرانیان هرچند در دوره ای نسبتا کوتاه دستخوش تغییر شد اما به گفته دکتر هوشنگ رفیعی مورخ واستاد دانشگاه اغاز سال ایرانی از ابتدای هزاره هفتم از تاریخ عالم بوده روز هرمز از ماه فروردین بوده است یعنی وقتی که افتاب در نصف النهار در نقطه اعتدال ربیعی قرار دارد.و پیدایش جشن نوروز به گفته دکتر رفیعی و به نقل از شاعران قرن چهارم و پنجم هجری بوده شاعرانی مثل فردوسی.منوچهری.عنصری .بیرونی .طبری.ومسعودی جشن نوروز را از زمان پادشاهی جمشید میدانندبه عنوان مثال ابوریحان بیرونی اعتقاد داشته که جمشید جشن نوروز را به شکرانه این که خداوندگرما وسرما.بیماری و رگ را ازمردمان ایران زمین دور کرد برگزار کرد البته لازم به ذکر است که این آیین قبل از جمشید هم متداول بوده....واما مراسم نوروزی:چهارشنبه سوری.دیدار از اهل قبور.خانه تکانی کاشتن سبزه.سفره هفت سین.طبخ سبزی پلو وماهی یا رشته پلو در شب عید .دید و بازدید نوروزی.هدیه نوروزی و عیدی .کارت تبریک ...

و اما باورهای عامیانه مردم ایران در نوروز که من خلاصه اونها رو مینویسم :@کسی که هنگام سال تحویل ونوروز لباس نو بپوشد تمام سال از کارش خرسند خواهد بود@موقع سال تحویل از غم واندوه فرار کنید که در تمام سال گریبان شما را نگیرد@در روز نوروز دارو نخورید چون بد یمن است@هر کس که دربامداد نوروز قبل از انکه حرفی بزند شکر بچشد و با روغن زیتون بدن خود را چرب کند ا پایان سال از بلاها دور خواهد ماند@در اولین روز از نوروز کسی که وارد خانه شما میشود شخص خوش قدمی باید باشد@در سیزده فروردین کار کردن نحساغاز کنند است......به هرحال این باورها از همان زمان پیداش این ایینها مرسوم بوده ومردم به این باورها معتقذد بودند ....در پایان سال نو رو زرابه همه همشهریان عزیزم تبریک میگم و امید وارم که درپناه خداوند بزرگ سالی سرشار از موفقیت و سلامتی این سال رو آغازکنند.

+.ع.ک-پاریزی نوشته شده توسط abdosalam در دوشنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۵ و ساعت ۲۱:۱۳ بعد از ظهر |

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین

بمناسبت چهلمین روز شهادت سرورآزادگان سالار شهیدان امام حسین (ع)جمعه شب مورخه  ۱۸/۱۲/۸۵  مراسم مداحی باشکوهی در هیئت انصارلحسین پاریز باحضور شورای شهر ،شهرداری وارگانهای فرهنگی ودولتی توسط مداح توانا جناب آقای دستوری وتنی چند از دیگر مداحان مطرح برگزار می گردد ضمنا شنبه از ساعت  ۸  صبح مورخ  ۱۹/۱۲/۸۵ که مصادف با اربعین حسینی است دسته های عزاداری از مقابل هیئت انصارالحسین به طرف گلزار شهدا تشکیل می گردد ،از محبان وعاشقان حسینی در این مراسم معنوی وروحانی  دعوت بعمل می آید  /ومن الله توفیق

سرپرست :هیئت انصارالحسین پاریز (حاج شکرالله پاریزیمنش)

+.ع.ک-پاریزی نوشته شده توسط abdosalam در چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۵ و ساعت ۵:۳۱ قبل از ظهر |

رضاشاه در فروردين سال 1256 هجري شمسي در آلاشت سوادكوه از توابع مازندران به دنيا آمد. عباسعلي خان پدر رضاخان از ابوابجمعي فوج سوادكوه بود و مرادعلي خان پدربزرگ وي هم قبلاً در جنگ هرات در سال 1856 ميلادي كشته شده بود. عباسعلي خان پدر رضاشاه داراي پنج همسر بود كه رضاشاه تنها فرزند پنجمين همسر پدرش، نوش آفرين (سكينه يا زهرا) محسوب مي‌شود.


نوش آفرين پس از مرگ شوهرش عباسعلي، در حالي كه فرزندش طفلي بيش نبود، به تهران نزد برادرش مي‌رود و چندين سال نزد وي زندگي مي‌كند. رضاخان به واسطه ازدواج مجدد مادرش نوش آفرين، صاحب يك برادر ناتني به نام ” حديكجان آتاباي“ كه بعدها اسم كوچك خود را به هادي تغيير داد، شد.


در مورد ازدواج رضاخان نظرات مختلفي وجود دارد. اولين ازدواج وي با دختردايي خود مريم (صفيه، تاجماه) بود كه رضاخان 9 سال با اين زن زندگي كرد تا اينكه مريم هنگام نخستين زايمان خود درگذشت و از او دختري به نام همدم (فاطمه) كه بعد به همدم‌السلطنه ملقب گرديد، باقي ماند. تاج‌الملوك پهلوي (دومين همسر رضاخان) در مورد اولين ازدواج همسرش (رضاخان) در كتاب خاطرات ملكه مادر مي‌گويد: ” البته اين موضوع را سالها نمي‌دانستم، تا بعد از شاه شدن رضا. او آن را از من پنهان كرده بود. حالا تاريخش را به خاطر ندارم. ولي يادم هست كه يك روز دختري را همراه خودش به كاخ شهر آورد و گفت: ” اين دخترم است. بعد برايم مشروحاً تعريف كرد كه موقع خدمت در آترياد همدان با يك زن همداني به نام صفيه ازدواج موقت كرده و اين دختر حاصل آن ازدواج است. من اين زن (صفيه) را هرگز نديدم.“ بعدها همدم‌السلطنه تنها فرزند اولين همسر رضاخان به ازدواج هادي (حديكجان) آتاباي (فرزند پدرخوانده رضاخان) درآمد و اين وصلت عاملي براي حضور مداوم خانواده آتاباي در دربار پهلوي شد.


همسر دوم رضاخان تاج‌الملوك فرزند ” ميرپنج تيمورخان آيرملو“ افسر مهاجر قفقاز بود كه پس از انقلاب بلشويكي روسيه به ايران آمده بودند. رضاخان هنگام ازدواج با تاج‌الملوك در سال 1294 شمسي درجه ياوري (سرگردي) داشت و از او داراي چهار فرزند به نامهاي شمس (1296ش)، محمدرضا و اشرف (1298ش) و عليرضا (1301ش) شد. تاج‌الملوك پس از فوت رضاشاه با غلامحسين صاحب ديواني ازدواج كرد.


صاحب ديواني در واقع هم سن و سال پسر تاج‌الملوك بود و عضو يكي از شاخه‌هاي خانواده متنفذ قوام‌الملك شيرازي در استان فارس به شمار مي‌آمد. غلامحسين خان صاحب ديواني پس از اين وصلت مدارج ترقي را طي نمود و خيلي زود به نمايندگي مجلس شوراي ملي انتخاب گرديد.


تاج‌الملوك پس از وقايع شهريور سال 1320 به منظور كسب قدرت بيشتر گاه و بيگاه در سياست دخالت مي‌كرد و از هيچ نقشي براي مطرح كردن عليرضا كوچكترين فرزند خود در برابر محمدرضا پهلوي فروگذار نمي‌كرد. ” ارنست آر. اوني“ عضو مؤثر سازمان سيا كه در سال 1976 ميلادي گزارشي پيرامون ” نخبگان و توزيع قدرت در ايران“ تهيه كرده است، مي‌نويسد: ” تاج‌الملوك زماني درصدد اجراي توطئه‌اي عليه محمدرضا بوده تا فرزند ديگرش عليرضا را به جاي وي بر تخت سلطنت بنشاند.“ (عليرضا پهلوي تنها برادر تني محمدرضا شاه بود كه در سال 1333 شمسي در يك سانحه مشكوك هوايي كشته شد).


در سال 1300 شمسي رضاخان تصميم به ازدواج مجدد مي‌گيرد. اين بار همسر سوم وي ملكه توران (قمرالملوك) دختر عيسي خان مجدالسلطنه اميرسليماني و نوه مهديقلي خان مجدالدوله از رجال دربار قاجار بود. رضاخان در اين سال كه مسئوليت وزارت جنگ را به عهده داشت با اين ازدواج با خانواده قاجار پيوند خورد. رضاخان براي اينكه همسرانش از هم دور باشند و حسادتهاي زنانه باعث بروز مشكلات ويژه‌اي برايش نشود، خانه‌اي جديد در حوالي چهارراه پهلوي براي ملكه توران احداث نمود. تاج‌الملوك همسر دوم رضاخان و مادر محمدرضا در كتاب خاطرات ملكه مادر در مورد ملكه توران مي‌گويد: ” هيچ زني چشم ديدن هوو را ندارد. بنابر اين بنده را متهم به حسادت و اين جور حرفها نكنيد. من هم مثل همه زنها از هوو خوشم نمي‌آيد. اما راه ديگري نداشتم و ناگزير بودم به خاطر رضايت شوهرم كوتاه بيايم و شرايط را تحمل كنم. اين دختر (توران) دماغي بسيار پرنخوت و سر پر بادي داشت. با آنكه در كمال خوشحالي و رضايت تن به ازدواج داده بود، پس از ازدواج و تولد غلامرضا (1302ش) بناي ناسازگاري را گذاشت و هنرش اين بود كه رضا را تحت تسلط خود درآورده و او را وادار كند تا مرا از قصر بيرون بيندازد و خودش ملكه ايران شود. رضا نتوانست اين زن خودپسند را تحمل كند و پس از تولد غلامرضا او را طلاق داد و فرستاد دنبال كارش.“ ملكه توران كه هنگام طلاق كمتر از بيست سال داشت از آن دوران چنين ياد مي‌كند: ” تمام دوران اقتدارش (رضاخان) براي من بيچارگي و نشستن و ديدن و ساختن با ناملايمات بود.“


ملكه توران پس از طلاق از رضاخان در سال 1302 شمسي، تا سال 1322 ازدواج نكرد. سپس با بازرگان ثروتمندي به نام ذبيح‌الله ملكپور وصلت نمود و تا هنگام مرگ رضاشاه به همراه تنها فرزندش غلامرضا پهلوي در يكي از عمارتهاي دربار زندگي مي‌كرد. وي پس از انقلاب اسلامي مدتي در آلمان به سر برد و در سال 1373 شمسي در پاريس در خانه سالمندان فوت كرد.


رضاخان درصدد بود تا پس از توران اميرسليماني همسر چهارمي برگزيند. براي اين منظور از طريق اميرلشكر خدايارخان خداياري با عصمت‌الملوك دولتشاهي دختر غلامعلي ميرزا مجلل‌الدوله دولتشاهي كه بعدها از سوي رضاخان به سمت رياست تشريفات داخلي دربار پهلوي منصوب شد، آشنا گرديد و پس از چندي وي را به عقد خود درآورد. عصمت‌الملوك از سال 1302 كه وارد دربار شد تا تاجگذاري رضاخان در سال 1305، سه فرزند به نامهاي عبدالرضا (1303ش)، احمدرضا (1304ش) و محمودرضا (1305ش) و سالهاي بعد دو فرزند ديگر با نامهاي فاطمه (1307ش) و حميدرضا (1314ش) به دنيا آورد.


عصمت‌الملوك دولتشاهي به هنگام تبعيد رضاشاه، همراه وي به جزيره موريس رفت و پس از چند ماه به تهران بازگشت. وي از ابتدا وارد سياست نشد. اما از نفوذ خود در به كار گماردن اقوام خويش در پستهاي پر درآمد استفاده شاياني كرد. پس از مرگ رضاخان در ويلاي شخصي خود در شميران اقامت كرد. پس از انقلاب اسلامي در تهران ماند و در سال 1374 شمسي در سن 90 سالگي درگذشت.


ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منابع و مآخذ:


1. كيوان پهلوان، رضاشاه از الشتر تا آلاشتف تهران، آرون، 1383.

2. اسكندر دلدم، زندگي پر ماجراي رضاشاه، تهران، گلفام، 1370.

3. فرهاد رستمي، پهلوي‌ها، تهرانف مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران، 1378. ج 1.

4. احمد پيراني، زندگي خصوصي محمدرضاشاه پهلوي، تهران، به آفرين، 1382.210-354ح
فاطمه پهلوي (همدم‌السلطنه) فرزند اولين همسر رضاشاه و دو تن از فرزندان همسران بعدي وي. از چپ: غلامرضا پهلوي (تنها فرزند توران اميرسليماني)، همدم‌السلطنه (تنها فرزند صفيه) و محمودرضا پهلوي (فرزند عصمت‌الملوك دولتشاهي)

5689-1ع
هادي آتاباي همسر همدم‌السلطنه اولين فرزند رضاشاه

1897-11ع
تاج‌الملوك پهلوي دومين همسر رضاشاه


2762-1ع
فرزندان رضاخان و تاج‌الملوك به همراه دو نفر از گماشته‌هايشان از چپ: محمدرضا پهلوي، شمس پهلوي، اشرف پهلوي و عليرضا پهلوي

1931-1ع
تاج‌الملوك پهلوي در كنار فرزندان خود در سويس (1314ش) از چپ: شمس پهلوي، محمدرضا پهلوي، تاج‌الملوك پهلوي، عليرضا پهلوي و اشرف پهلوي.

42-141پ
محمدرضا پهلوي (وليعهد) و مادرش تاج‌الملوك پهلوي


1251-4 عليرضا پهلوي تنها برادر تني محمدرضا پهلوي

237-252م
غلامحسين صاحب ديواني شوهر دوم تاج‌الملوك پهلوي به همراه علي قوام، در محوطه آرامگاه حافظ در شيراز. از چپ: غلامحسين صاحب ديواني و علي قوام

1896-11ع
توران اميرسليماني همسر سوم رضاشاه


1650-11ع
غلامرضا پهلوي در پنج سالگي در كنار مادرش توران اميرسليماني و چند تن از بستگان خويش، در باغ مكتب‌خانه (1307ش) از چپ: توران اميرسليماني و غلامرضا پهلوي

2377-11ع
توران اميرسليماني و همسر دومش ذبيح‌الله ملكپور

6095-1ع
عصمت‌الملوك دولتشاهي همسر چهارم رضاشاه، در دوران اقامت در جزيره موريس در افريقاي جنوبي


1669-11ع
فرزندان رضاشاه به همراه غلامرضا رشيدياسمي. در آستانه سفر به اروپا جهت تحصيل (1312ش). از چپ: محمودرضا پهلوي (فرزند عصمت‌الملوك)، غلامرضا پهلوي (فرزند توران اميرسليماني)، غلامرضا رشيدياسمي، احمدرضا پهلوي (فرزند عصمت‌الملوك) و عبدالرضا پهلوي (فرزند عصمت‌الملوك)

3262-1ع
رضاشاه در اواخر عمر در ژوهانسبورگ

5335-11ع تاج‌الملوك پهلوي در اواخر سلطنت پسرش محمدرضا پهلوي
+.ع.ک-پاریزی نوشته شده توسط abdosalam در شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۵ و ساعت ۲۲:۲۴ بعد از ظهر |

یادم باشد در هرپست  مطلب جدید گزینه نظرات پس از تائید نمایش داده شود را انتخاب کنم تا بعضی از آشغالهای بی فرهنگ ولجن وکثافت از زبان دیگران مطالب در خور خودشان را به دیگران حواله نکنند .درضمن آن آشغال کثافتی که از زبان برادرم پیام در خورخودش را در پست مشتری گذاشته  بداند که رایانه ای که ازآن سوءاستفاده کرده بود شناسایی کردم وبه موقع مزدش را کف سر کچل و بی قواره اش خواهم گذاشت تا بداند که دنیای اینترنت همچون که اودر مخ پراز پهنش می پندارد بی حساب وکتاب نیست !این حرف را جدی وبانهایت عصبانیت می گویم مگر اینکه در همین صفحه ده ۱۰مرتبه بگوید غلط کردم خریت کردم!!!!!!!!

+.ع.ک-پاریزی نوشته شده توسط abdosalam در جمعه یازدهم اسفند ۱۳۸۵ و ساعت ۱۲:۳۴ بعد از ظهر |


Powered By
BLOGFA.COM

<>

تولد بزرگ بانوی اسلام وروز زن برمادران پاریزی مبارک